راهنمای خرید کابین آسانسور, لوازم جانبی آسانسور, نقد و بررسی کابین ها

انواع نورپردازی و روشنایی کابین آسانسور و آشنایی با لامپ هالوژن سقفی

نورپردازی داخل آسانسور با ال ای دی و اس ام دی

استاندارد نور داخل کابین آسانسور چقدر است؟

روشنایی کابین آسانسور از جمله مواردی است که علاوه بر زیبایی داخلی کابین، بر ایمنی آسانسور نیز اهمیت دارد، از این رو قبل از خرید کابین آسانسور، پرداختن به اینکه چه نوع نورپردازی برای داخل کابین در نظر خواهیم گرفتاز را باید مد نظر قرار بدهیم.

شاید بهتر است بدانید: قیمت کابین آسانسور چطور محاسبه می شود؟

میزان نور داخل آسانسور به عواملی مانند میزان کوتاهی یا بلندی سقف آسانسور و قدرت لامپ های داخل آسانسور (منابع نوری) و شکل و انواع نورپردازی برمی گردد که در ادامه به بررسی خواهیم پرداخت.

تاثیر ارتفاع کابین آسانسور در روشنایی کابین

اختلاف ارتفاع کابین های آسانسور به میزان کمی در روشنایی کابین تاثیر دارد به این صورت که معمولا در کابین های با ارتفاع بالا به نسبت کابین های با ارتفاع پایین تر نور هالوژن های سقف کمتر بر روشنایی کابین اثرگذار است.

به صورت پیش فرض در شرکت آسانسور پرند از چهار لامپ هالوژن سقفی در سقف کابین استفاده می شود اما با توجه به نوع طرح سقف کابین آسانسور سفارش داده شده مشتری می تواند این تعداد بیشتر شود؛ به عنوان مثال در کابین های برانکاردی (کابین آسانسور بیمارستانی) که کشیده هستند از تعداد بیشتری چراغ هالوژن استفاده می شود.

انواع نورپردازی کابین آسانسور

با توجه به اینکه فضای درون کابین بسته است، نور محیط از لامپ های به کار رفته در کابین تامین خواهد شد. به صورت کلی می توان از دو سبک نورپردازی برای روشنایی داخل آسانسور استفاده کرد.

نورپردازی لایت و ملایم: در نورپردازی ملایم و ساده معمولا از نورهای سردی مانند، آبی و سفید و یخی با شدت نوری بالا استفاده می شود. این استاندارد از نور پردازی برای روشنایی کابین های شیشه ای بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

نورپردازی گرم و پر نور: در نورپردازی پر نور داخل کابین از نورهای گرمی مانند زرد و قرمز بیشتر استفاده می شود که باعث گرما بخشی به فضا گردد؛ البته نور قرمز بیشتر برای تزئینات دور شستی استفاده می شود.

نورپردازی خطی: برخلاف گذشته که از لامپ ها و نورها صرفا برای روشنایی کابین آسانسور استفاده می شد، امروزه انواع نورپردازی خطی کابین آسانسور، برای افزایش زیبایی داخلی مورد استفاده قرار می گیرذ. در این بین لاین های نوری ال ای دی و اس ام دی بیشترین خرید بازار را به خود اختصاص داده اند.

نورپردازی هالوژنی: از جمله نورپردازی های مورد استفاده در سقف کابین آسانسور استفاده از انواع لامپ های هالوژنی است. استفاده از لامپ های هالوژن این آزادی عمل را در طراحی به ما می دهد که زاویه نورپردازی سقف را مورد پسند خود تنظیم کنیم.

 

بیشتر بخوانید: کابین با تایل استیل چگونه است؟

قدرت روشنایی منبع نور

میزان روشنایی محیط یا منابع نوری را با واحد لومن (lumen) یا لوکس (lux) اندازه می گیرند؛ حداقل میزان روشنایی محیط داخل آسانسور باید چیزی در حدود 50 لوکس باشد و کمتر از این میزان باعث تاریکی کابین خواهد شد؛ به عنوان مثال در کابین لوتوس از نور سقفی یا نور خطی استفاده نشده است اما بنا به سفارش مشتری می توان از هالوژن و لاین نوری استفاده کرد.

کابین آسانسور باران با نور مخفی و سقف طرحدار

کابین دنا با نور مخفی و سقف طرحدار

امروزه برخلاف گذشته که از لامپ های رشته ای یا شلنگی استفاده می شد از لامپ های مهتابی و ال ای دی (LED) و یا اس ام دی (SMD) که مصرف کمتر و نور با کیفیت تری دارند برای نورپردازی کابین ها استفاده می شود.

نکته مهمی که در استفاده از لامپ های روشنایی کابین باید به آن توجه داشت این است که حتما باید با استفاده از یک منبع ذخیره انرژی مانند باتری های شارژی، برای مواقع اضطراری مانند زمان قطعی برق ساختمان، حداقل یک لامپ یک واتی (1 Watt) را به مدت یک ساعت روشن نگه داشت.

 

همچنین ببینید: انواع ورق های استیل استفاده شده در ساخت کابین آسانسور

یک فکر در مورد “انواع نورپردازی و روشنایی کابین آسانسور و آشنایی با لامپ هالوژن سقفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *