نقد و بررسی کابین ها

آسانسور مغناطیسی چیست و چگونه کار می کند

آسانسور مغناطیسی چیست

معرفی آسانسور مغناطیسی

علاوه بر آسانسورهای هیدرولیکی و کششی و تفاوت آنها، نوع دیگری از آسانسور با نام آسانسور مغناطیسی وجود دارد که در این مقاله به شرح آن خواهیم پرداخت.

آسانسور مغناطیسی یا آسانسور مغناطیسی لبه دار، نوعی آسانسور است که در آن از میدان مغناطیسی برای جابجایی آسانسور استفاده می شود. این نوع آسانسور بسیار خلاقانه است، زیرا بعد از اینکه بار را بالا برده‌ایم، آن را در فضای بالای آسانسور به فضای پایین تحویل نمی‌دهیم، بلکه با تغییر میدان مغناطیسی، بار را جابجا می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: یک آسانسور شامل چه قطعاتی می شود؟

آسانسور مغناطیسی مستقیماً به دیواره‌ها یا سقف محل قرارگیری آن متصل می‌شود. در واقع، این نوع آسانسور پایبند به قوانین فیزیک مغناطیسی است و برای حرکت قطعات، از قوی‌ترین میدان مغناطیسی استفاده می‌کند.

 

آسانسور مغناطیسی چگونه کار می کند؟

پیش از آشنایی با عملکرد آسانسور مگنتی بهتر است بدانید آسانسور چطور کار میکند؟

در آسانسور مغناطیسی، یک موتور القایی وجود دارد که با تولید میدان مغناطیسی، چندین موجودیت فلزی، که خودشان هم می‌توانند آسانسور حمل کننده باشند، را بر دکمه‌ی نگه دارنده‌ای قرار می دهند. سپس، با تغییر میدان مغناطیسی، این موجودیت‌ها به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کنند و بار را نیز با خود به سمت بالا یا پایین می‌برند.

آسانسور مغناطیسی از دو بخش اصلی تشکیل شده است: یک بخش ثابت که در دیواره یا سقف نصب می‌شود و دیگری بخشی متحرک است که قطعات بر روی آن قرار دارند. بخش ثابت شامل یک میدان مغناطیسی خارجی است که قطعات مکشوفه در بخش متحرک از اثرات آن استفاده می‌کنند. بخش متحرک شامل یک سری عناصر مغناطیسی است که کنترل شده توسط یک سیستم الکترومغناطیسی مرکزی هستند.

 

اگر قصد خرید کابین آسانسور تمام استیل دارید می توانید از این قسمت اقدام نمائید.

 

بعد از فعال شدن سیستم مغناطیسی، عناصر مغناطیسی در بخش متحرک شروع به جذب قطعات مکشوفه می‌شوند و آن‌ها را به سمت بالا حرکت می‌دهند. پس از این که قطعات به ارتفاع مطلوب رسیدند، عناصر مغناطیسی کاهش جذب خود را نشان می‌دهند و قطعات به طور اتوماتیک ثابت می‌مانند. بعد از آن، بخش متحرک دوباره کنترل می‌شود تا مجدداً با جذب قطعات، آن‌ها را به پایین حرکت دهد.

 

نحوه عملکرد آسانسور مغناطیسی

 

مزایای آسانسورهای مغناطیسی به آسانسور کششی

آسانسور مغناطیسی به دلیل عدم نیاز به سیستم کابل و قطعات پیچیده، نسبت به سایر نوع آسانسورها کمتر نگهداری و تعمیرات نیاز دارد. همچنین، به دلیل نداشتن قطعات حرکتی پیچیده، سرعت آن نیز از سایر نوع آسانسورها بالاتر است و به طور کلی، آسانسور مغناطیسی برای بارهای سبک و متوسط مناسب است.

 

آسانسور مغناطیسی مناسب چه مکان هایی است؟

از آسانسور مغناطیسی به طور گسترده ای در ساختمان های اداری، هتل ها، پارکینگ ها، مراکز خرید، بیمارستان ها و ساختمان های دولتی استفاده می شود.

عملکرد آسانسور مغناطیسی

همچنین بخوانید: قیمت درب آسانسور و درب کابین

 

آسانسور مغناطیسی مناسب برای محیط‌هایی است که نیاز به طراحی دقیق و کارآیی بالا دارند. این نوع از آسانسورها در برج‌های بلند، مراکز خرید، بیمارستان‌ها و مراکز تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، در محیط‌هایی که امنیت ویژه‌ای نیاز است، مثل مراکز داده و نیروگاه‌ها، از این آسانسورها استفاده می‌شود. همچنین، برای کسانی که به معابری نیاز دارند که سطح آن‌ها منظره‌ای است، مانند در پارک‌ها، این آسانسورها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

پیشنهاد مطالعه

تایل استیل یا استیل مشبک چیست و چه کاربردی در کابین آسانسور دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *