طراحی و ساخت کابین, لوازم جانبی آسانسور

انواع دستگیره کابین آسانسور لوله ای و تسمه ای برای کابین آسانسور

انواع دستگیره کابین آسانسور پرند

دستگیره آسانسور استیل، مانند آینه کابین آسانسور و ورقه های تایل استیل یکی از ابزارآلات ساختمانی است که در درون کابین آسانسور نصب می شود و به عنوان دستگیره ای برای حفظ تعادل و گرفتن افراد داخل کابین مورد استفاده قرار میگیرد تا مانع از افتادن یا زمین خوردن افراد داخل کابین شود؛ علاوه بر حفظ و ثبات تعادل ایجاد شده توسط دستگیره کابین، از آن به عنوان یکی از عوامل زیبایی بخشی در طراحی داخل کابین استفاده می کنند.

معمولا با توجه به ظرفیت کابین آسانسور تعداد دستگیره های آسانسور تغییر می کند به این صورت که برای کابین های با ظرفیت 6 نفر از یک دستگیره آسانسور و برای کابین آسانسور با ظرفیت بیش از 10 نفر می توان از دو یا سه دستگیره در سایر جهت های کابین استفاده کرد.

نکته: امکان زدن دستگیره آسانسور موردی اختیاری است، به عنوان مثال در کابین آسانسور سورن که از کابین های لوکس پرند است از دستگیره استفاده نشده است؛ البته به عنوان استثناء برای کابین های آسانسور بیمارستانی باید حتما از دستگیره سراسری دور تا دور کابین استفاده نمود.

دستگیره آسانسور پرند

یک اشتباه رایج این است که دستگیره کابین آسانسور را با دستگیره درب آسانسور اشتباه می گیرند درحالیکه باید توجه داشت، دستگیره درب آسانسور را روی درب بیرون آسانسور یا همان درب طبقه وصل می کنند اما دستگیره کابین آسانسور در داخل کابین آسانسور نصب می شود.

جنس دسته های کابین آسانسور از استیل 304 بوده و در رنگ ها و طرح های مختلف تولید می شوند؛ از جمله رنگ های پر طرفدار این دستگیره ها، دستگیره کابین استیل نقره ای و دستگیره کابین استیل طلایی به شمار می آید؛ به این نکته باید توجه داشت که قیمت دستگیره کابین آسانسور همانند عوامل موثر بر قیمت کابین آسانسور به مواردی همچون جنس دستگیره، رنگ دستگیره و شکل دستگیره مرتبط خواهد بود.

بیشتر بخوانید: تفاوت ورق های استیل 304 و 430 و 201

طرح های دستگیره های آسانسور بسیار متنوع بوده اما در دو شکل کلی ساخته می شوند.

انواع دستگیره آسانسور استیل:

  1. دستگیره آسانسور لوله ای (استوانه ای)
  2. دستگیره آسانسور تسمه ای (تخت)

برای مشاهده گالری انواع دستگیره آسانسور کلیک کنید.

دستگیره کابین های لوله ای به صورت میله های استیلی که معمولا در ساخت نرده های استیل و راهروهای استیل ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند ساخته می شوند. این دستگیره ها می توانند دارای تزئینات مختلفی از قبیل حکاکی و یا نگین کاری باشند. این دست گیره ها در سه سایز 25 میلیمتر، 32 میلی متر و 38 میلی متر تولید می شوند.

دستگیره کابین آسانسور لوله ای

 

 

دستگیره کابین تسمه استیل نیز از لحاظ تنوع و رنگ مانند دستگیره کابین میله ای است با این تفاوت که از لحاظ شکل به صورت تخت و کمربندی تولید می شوند و این تنها تفاوت دستگیره های آسانسور لوله ای و تسمه ای است. ضخامت دستگیره های آسانسور تسمه ای از 4 میلی متر تا 10 میلی متر و پهنای آنها بین 6 سانتی متر تا 10 سانتی متر قابل سفارش است. دستگیره های تسمه ای بخاطر شکلی که دارند مقاومت بیشتری در برابر ضربه و برخورد دارند و ماندگاری بالاتری دارند.

دستگیره آسانسور تسمه ای

 

نحوه اتصال دستگیره آسانسور به کابین

این دستگیره ها از دو راه اتصال با پیچ و مهره و یا از طریق اتصال دائم از طریق جوشکاری امکان پذیر است؛ در حالتی که با پیچ و مهره این اتصال انجام شده باشد امکان تغییر دستگیره وجود خواهد داشت در غیر اینصورت دستگیره به کابین جوش می شود که به دستگیره جوشی استیل هم شناخته می شوند.

یک فکر در مورد “انواع دستگیره کابین آسانسور لوله ای و تسمه ای برای کابین آسانسور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *